Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier FedEx) już od 150,00 zł.

  CERTYFIKAT FIRMA RODZINNA        certyfikat przyjazny dla alergika

 

 

Facebook          Instagram

 

facebook                 Instagram

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

5 najlepszych odmian wiśni

Smak wiśni znany jest każdemu. Występują w przeróżnych formach, począwszy od soków, przez kompoty, dżemy, oraz konfitury, kończąc na surowych owocach. Ich spożywanie niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. Między innymi są znakomitym środkiem nasennym.

Podstawowe informacje

Na świecie występuje aż ponad sześćdziesiąt odmian wiśni. Większość z nich porasta rejony półkuli północnej. Sprzyjają im warunki panujące w strefie umiarkowanej. W Polsce spotkać się można z jedynie dwoma odmianami wiśni, a mianowicie z wiśnią karłowatą oraz czereśnią ptasią, określaną również jako trześnia. 

Sama uprawa wiśni nie należy do najtrudniejszych. Istotnym jest, aby zapewnić im osłonięte od wiatru i mocno nasłonecznione miejsce. Najlepszą glebą pod uprawę wiśni jest gleba piaszczysta lub gliniano-piaszczysta. To właśnie w takich warunkach wyrastają najsmaczniejsze owoce. 

Wiśnia karłowata

Wiśnia karłowata to pierwsza z odmian wiśni występujących w Polsce. Wyrasta do wysokości stu trzydziestu centymetrów. Porasta głównie obszary Polesia, Wyżyny Lubelskiej oraz Wyżyny Zachodniowołyńskiej. Należy do gatunków ciepłolubnych. Porastające ją owoce dojrzewają w lipcu, a na pędach utrzymują się nawet do września. Są soczyste i kwaśne.

Czereśnia ptasia (trześnia)

Czereśnia ptasia występuje głównie na południu i zachodzie Polski. Zaliczana jest do gatunków niechronionych i niezagrożonych. Tę odmianę wiśni porastają okrągłe owoce, które przybierają kolor ciemnoczerwony, nieraz wręcz czarny. Charakterystyczną cechą jest jej kora - cienka i ciemnobrązowa. Na starszych osobnikach łuszczy się, niekiedy błyszczy, przez co wygląda jak polerowana. 

Czereśniowa hortensja

Czereśniowa hortensja to francuska odmiana wiśni, która jest wyjątkowo odporna na mróz i różnorodne choroby. Powstała poprzez połączenie wiśni oraz czereśni, przez co odznaczają ją właściwości charakterystyczne dla tych dwóch gatunków. Cechy przejęte z wiśni to przede wszystkim sposób hodowli. Natomiast wspomnianą odporność na warunki atmosferyczne zawdzięcza czereśni. 

Wiśnia Debreceni Botermo

Węgrzy również mogą się pochwalić swoją odmianą wiśni, a mianowicie wiśnią Debreceni Botermo. W Polsce częściej słyszy się określenie Debreczenka. Jej charakterystyczna cecha to silne obsypywanie się drzew kwiatami w okresie kwitnienia. Wspomniane kwiaty przybierają jasne barwy w postaci bieli i beżu. Jest to niezwykle popularna odmiana wiśni, ponieważ wyrasta na niej duża ilość słodko-kwaśnych owoców.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl